|
A varrásráhagyásokat mindenhol számold hozzá!
Leméred a dobozod magasságát- ez lesz a nyers színű anyag. A magasság 1/3-a lesz a kockás, amit visszahajtasz majd. De a doboznak van egy belseje is, ide is ugyanennyi anyag kell, csak fordítva: először a kockás, aztán a sima.
Ha nagyon gyorsan akarod varrni, és nem maradékokból, a sima anyagból kivágsz 2 négyzetet magasság= dobozmag. Szélesség=doboz körfogata. A kockásból szélesség uaz. magasság a doboz magasságának 1/3-a 2x, vagyis 2/3. A 3 csíkodat összevarrod hosszában: sima, kockás, sima. Aztán a két végüket is összevarrod, így lesz egy két végén lyukas hengered.
Leméred a dobozod alját, és kivágsz sima anyagból 2 téglalapot: hossza= az alj hosszabbik oldala, szélesség= a rövidebb oldal fele(!). Hosszában visszahajtva elszeged az egyik hosszú szélt- a két téglalap elszegett szélét egymással szembe fordítva kapod meg a zsák száját. A hengerhez úgy gombostűzöd hozzá őket, hogy a henger varrásvonala hátulra kerüljön. Összevarrod. A doboz alja belülről már csak egy téglalapból áll, ha nagyon precíz vagy, és vastag falú a dobozod, érdemes külön lemérni és kiszabni ezt is. Gombostűzöd, varrod, kész a zsák. Kifordít, és innen jönnek a képek.. :D
A kész huzatot úgy kell elképzelni, mint egy naaagy textilhasábot, aminek az egyik alapja (ami végül az alja lesz) középen nyitott. Sajna, nem volt segítségem fotózáskor, így a képen csak az összeplöttyedt hasábot láthatjátok.. :D
oldalról
itt látszik a nyílás is az alján.
doboz a nyíláson bebújik...
mivel a "zsák" nagyobb, mint a doboz, simán elnyeli... (Kiszedésnél: egyszerűen bele kell "lökni" a dobozt a kihajtogatott huzatba, aztán a legrövidebb oldalánál fogva kihúzni..)
a huzat aljára, a sarkokhoz kell illeszteni a dobos sarkait- ez kb. akkora kihívás, mint egy kispárnának a sarkait a huzat csücskeibe huzigálni.. :D (na, jó, még annál is könnyebb egy kicsit..)
a hasábzsákunk tetején elhelyezkedő négy sarkot a doboz belsejébe simítjuk..
és a dobozon túlnyúló részt visszahajtjuk. Ilyenkor egy picit feszül, de azért ez sem egy küzdelmes meló, és jól rögzíti az egész huzatot.
ilyen az alja..
Belülről... (itt látszik, hogy az oldalvarrás leghátulra került)
A doboz elejére lehet bármi dekorációt tenni. Én eredetileg fagombokkal terveztem, ami szerintem nagyon jól illene ezekhez az anyagokhoz, de pont ekkor estem szerelembe a kenderzsineggel - ez a lángolás azóta is tart - így erre a dobozra is ilyen masni került. A felvarrásnál arra kell még ügyelni, hogy lehetőleg csak a legfelső anyagréteghez öltsük hozzá a dekorációt.
További dekorációs ötletek:
-körbefutó szaténszalag/farkasfog- ekkor érdemes rögtön az oldalelemek kiszabása után felvarrni a középső részre a díszítőcsíkot. (vigyázat! a felső harmad aljára- ehát majdnem középre kell kerüljön!)
-Filcből, vastagabb anyagból kis figura, ami jelzi a doboz tartalmát - pl. kisvonat a favasút készlethez, kislábos a konyhás játékokhoz.. (ilyet remélem, mutatni is tudok majd később.. )
Jó öltögetést!
| |